So, if I had been the organized and "on top of things" person that I long to be, this is what I could've done (and my students would've LOVED the addition to the prize bag)! Mentos are on sale 4/$2 (regularly 69¢ each) + you get a $1 Up+ reward when you buy 4! My Plan:
Buy 8 Mentos for $4
Use my previously earned $4 Up+ Rewards
Pay only tax
Get another $2 in Up+ Rewards ($1 for each set of 4)
Buy another 4 Mentos for $2
Use my $2 Up+ Rewards
Pay only tax
Get another $1 Up+ Reward
Buy 2 more Mentos for $1
Pay Only Tax
Total: 14 Mentos Candies
Total Spent: Only Tax
I should've done it yesterday - but I didn't! Live and still learning. . . :-(
No comments:
Post a Comment